Results 2023
1. "Nessie" of Ard-jan Glas
crew: Lilian Kupers and Jason Hector
2. "Florijn" of Jeroen Paardekooper
3. "Anna" of Ante Bucevic
De Berend Botje Bokaal (BBB)
- "El Duende" of Chris Moor
crew: Ruben Sardjoe, Demi van Koppen, Amber Paape, Anke Korvemaker and Tijmen Wintjes .
Results 2022
1. "Aquavit" of Tanja Schuil (Schipper Nico B.)
crew: Roos Bultink, Joanna Baranowska en TanjaSchuil.
2. "Solmate" of Ante Bucevic
3. "Nessie" of Ard-Jan Glas
De Berend Botje Bokaal (BBB)
- "Natte Droom" of Freek Brocken
crew: Rafael Bureo Gonzalez, Vivian Capel, Diederik Mallien, Valerie Paul en Tycho Sinnige.
Results 2021
1. "Allegro" of Rienk Wiersma:
crew: Ellen Wit, Wim Janssen, T. Hendrixen, Klaas van de Kerkhof, B. Blok, Jurjen Bloo, Patrick van den Bos, Valerie Paul, Iris Stal en Ante Bucevi,
2. "Pirates digital workplace (Mammoet)" of Billie Jeurink
3. "Anatidae" of Bart Sparidans
De Berend Botje Bokaal (BBB)
- "Habanero" of Tijmen Wintjes
crew: Ronan Duchemin,Joren Wintjes, Oscar 't Hart, Ronald Walthaus, Joris Jansen, Carmen Hoormann en Sara Gouveia
Results 2019
Yachts
1. "Harder" of Joost van der Waa:
crew: Jos Drenkelford, Nico Veeken, Michel van den Berg, Erik van den Berg en Maarten Splinter
2. "Mammoet" of Manuel Ranz
3. "Joint Venture 2.0" of Ward de Vin
The platbodum "Allegro" has participated this year with the Yachts and has achieved a nice 4th place
Berend Botje Bokaal (BBB)
- "Gorch Fock / Flyer" of Jushua de Haan
crew: Jonathan Welz, Roland Selle, Julian Seifert, Christian Clemens, Dana Gemünde, Felix Herrmann en Esther Huyer
Results 2018:
Scherpe jachten
1. "Joint Venture 2.0" van Warde de Vin
2. "Young Capgemini 4, Avance Garde van Haye Huitema
3. "MS DACH 1 Flyer" van Nico Brandhorst
Platbodems
1. "Allegro van Rienk Wiersma
De Berend Botje Bokaal (BBB)
- "CC Boot 2 (Paca Sica) van Ellen Veenema
Results 2017:
Yachts
1. "Florijn" of Jeroen Paardekooper:
2. "Just Bubbles" of Hans van der Zanden
3. "Jean Bart" of Bert Van Duinkerken
The Berend Botje Price:
- "Grote Beer" of Marc de Koos